Great Ocean Road a okolí

pátek 19. října 2018


Po hodně dlouhé době jsem se rozhodla napsat novou sérii článků o větší cestě, kterou jsme nedávno podnikli. Koupili jsme si zvýhodněné letenky do Melbourne na 5 dní a už to jelo. Přesto, že je Melbourne krásné město, strávili jsme tam pouze o něco míň než jeden a půl dne a vůbec jsme toho nelitovali. Ne že by se nám v Melbourne nelíbilo, ale ta příroda kolem Melbourne je prostě mnohem krásnější a bohatší :). 

První den po příletu do Melbourne jsme si půjčili auto – Suzuki Swift a vyrazili rovnou směr Great Ocean Road. Projeli jsme městečkem Geelong kde byli všude tyhle super dřevěný sochy. Kromě toho také spousta palem a nádherně modro. 

To bych teda taky ještě chtěla zdůraznit, že v Melbourne je touto dobou jaro a je tam v říjnu ještě dost zima. Navštivili jsme už třetí stát v Austrálii a tím je Victoria, nacházející se na jihu Austrálie, a tudíž je tam dost odlišný počasí. Letadlem jsme z Brisbane jeli 2,5h a musím říct, že lepší počasí jsme mít nemohli. Paní, co nám půjčovala auto říkala, že v den, co jsme přijeli se úplně proměnilo počasí, bylo tam škaredě, zima, vítr, déšť a najednou modro, slunce, teplo (20 – 29 stupňů), ale v průměru tak 25. Záleželo jestli jsme byli u oceánu nebo ve vnitrozemí, popř. ve městě. No a v rádiu potom říkali, že den po našem odjezdu se má počasí zase horšit, takže neskutečná klika :D. Z Geelong jsme pak přejeli do Turquay, kde jsme zase omrkli krásný pláže a navštívili Surf museum. Bylo  to zajímavý, jakou má serfování v Austrálii dalekosáhlou tradici. Nejlepší na tom byl dlouhý dokument promítaný v takovým mini kině, doprovázený výkladem a skvělou hudnou, která nás úplně vtáhla do dění a zatoužili jsme to taky umět. Co tam ale ty surfařky a surfaři předváděli, bylo neskutečný! 
Potom jsme pokračovali na Bells Beach, která je takovou Mekkou surfování v Austrálii. Pořádají se tam velkolepý soutěže Rip Curl a taky se tam natáčel film „Bod zlomu“. 


Dále pak na Aireys Inlet, kde byl maják a krásný výhled. Po projetí bránou „Great Ocean Road“ nás už čekala nádherná cesta po pobřeží, následně národním parkem a na závěr nekončícími loukami s pasoucíma se kravičkama, ovečkama, lamama, koníkama a vším možným, ale o tom až později. Zatím jsme si užívali jízdy po pobřeží do města Lorne, kde jsme odbočili na shlédnutí vodopádů Erskine falls a k Teddy´s lookout. 


Jízda po pobřeží se táhla až za oblast Kennett River, kde jsme přespali na takové farmě. Cítili jsme se tam naprosto úžásně. V podstatě to byla jen taková odbočka přímo u Great Ocean Road, takže jsme viděli na oceán a všechny ty útesy a zároveň jsme ocenili to úplně jednoduchý, obyčejný ubytko, který ale bylo neobyčejné tím, jak se o něj ti majitelé s láskou starali, šlo to vidět na všem kolem. Bylo útulný, čistý, v přírodě, nic nám tam nechybělo. Navíc jsme měli k dispozici obří kuchyni, jídelnu a prostor na snídani s tímto výhledem....Díky tomu, že jsme jeli mimo sezónu, skoro nikdo tam nebyl. 


Další den už jsme vyrazili plní očekávání k „Dvanácti apoštolům“, což jsou skalnaté útvary čnějící z oceánu. Byla to opravdu velkolepá nádhera! Zajímavostí je, že už jich není 12, ale jen 7, takže jsem ráda, že jsme je stihli, protože např. „Azure window“ na Maltě už ne dlouho po naší návštěvě spadlo :(. Po Gibson´s steps jsme si pak ještě došli na pláž a prohlédli si další balvan zblízka. 

Měli jsme i docela štěstí na zvířata, kromě několika druhů kakadu, rosell, černých klokanů a hadů na silnici jsme viděli už naši druhou echidnu (ježura australská). Vidět ji je celkem vzácnost a opět šla přes cestu. Echidna je zajímavá hlavně tím, že je to vejcorodý savec s bodlinami, vzdálený příbuzný ptakopyska. Svým podlouhlým čumákem a úzkým dlouhým jazykem loví mravence, termity a červy. Žije pouze v Austrálii, ale rozšířily se i na Novou Guineu. 
Protože jsme cestou tam schválně přejeli Cape Otway a pak jsme zjistili, že jsme to dělat neměli, neboť je velká šance spatřit tam koaly ve volné přírodě, což se nám dosud nepoštěstilo, vraceli jsme se zpět k přístavu Queenscliff místo 2,5h, čtyři hodiny. To jsme nadšení nebyli, ale pak jsme uznali, že to stálo za to, neboť jsme viděli hned 2 koaly na stromě a při odjezdu něco unikátního! Koala ve výšce našich hlav, z asi 30 cm a ještě s mládětem! Nezapomenutelnej zážitek. Říkám si: jaká je šance vidět koalu takhle zblízka a ještě s miminkem, když jsme tama už jen projížděli autem? No to bylo něco na nás. Božíí! To malý je uplná kulička, docela jsem byla i překvapená, že se nebály :) jsou to takový salámci, mají to všechno na párku :D. 

No a potom už hurá do přístavu na ferry, kterým jsme asi 45min. přejížděli na Mornington Peninsula a navštívili proslulé minerální lázně/horké prameny – „Peninsula Hot Springs“. To byl užasnej relax. Nejvíc se nám líbilo, že bylo vše venku, v přírodě, doprovázeno zpěvem ptáků a nezvyklým troubivým zvukem žab. Po setmění to bylo snad ještě krásnější. Osvětlený, plný horkých a studených bazénků, saun a „roof top“ bazénem s výhledem na okolní kopce atd. 
Po 3 hodinách jsme se příjemně zrelaxovaní přesunuli na naše Airbnb ubytování a další část našich cest bude zase příště, tak doufám, že se Vám článek líbil a u další části ahoj! :).

2 komentáře

Latest Instagrams

© Wild Sirius. Design by Fearne.