Setkání s velrybami

pondělí 7. srpna 2017

Už od malička jsem viděla velryby jako naprosto okouzlující stvoření, které s sebou přináší takový ten pocit tajemna a záhad…Vždy na mě působily magicky a tak trochu i mytologicky. Pozorovat velryby ve volné přírodě bylo moje velké přání, které se mi splnilo a jsem za to moc šťastná! 


Vyjeli jsme na Gold Coast, 40 minut autem, kde jsme nejprve navštívili Main beach. Byla to moc krásná pláž, rozsáhlá, čistá omývaná korálovým mořem. Nádhera. Pak jsme ještě zaskočili na meníčko do Thajské restaurace a už šup šup na loď. 

Celá výprava trvala tři hodiny. Nejdříve jsme pomalu a opatrně vyjížděli z mělčích vod, až jsme se dostali na otevřené moře, kde bylo možné zrychlit a vyjet vstříc velrybám. Místní bioložka nám oznámila, že když zahlédneme první velrybu, máme vyhráno, protože u ní jsou také ostatní a znamená to, že jsou aktivní a mají chuť se ukazovat na hladině. Mají teď období rozmnožování, takže se samci předvádějí před samicemi a také se seznamují s novými přáteli, se kterými budou v průběhu dalšího roku obeplouvat svět. Jeli jsme cca 5 – 10 minut po otevřeném moři a už jsme v dáli viděli, jak se něco hýbe. Připluli jsme blíž a spatříme první velryby. Byli u hladiny a mávali obřími předními ploutvemi, ale s takovou lehkostí a něhou…až mě to dojalo tak, že jsem se rozplakala…To jsem překvapila sama sebe! Normálně jsem byla tak šťastná a tak mě okouzlilo, jak nás hned přijali a pustili k sobě, že došlo i na slzy :). 


Loď zpomalila a my se ještě přiblížili… Velryby si pak samy zvolí, zda chtějí připlavat až k nám nebo se vzdálit. My jsme měli podle bioložky velký štěstí, protože lodě, které vyrážely ten den před námi, prý neviděly téměř nic…“Naše“ velryby byly natolik aktivní a zvědavé, že několikrát připluly až přímo k naší lodi a vyskakovaly nám před očima, plácaly ocasem, ukazovaly břicho nebo mávaly předními ploutvemi. Bylo to nepopsatelný! Prostě boží! Jsou to obři a přitom tak ladní. Když podplavávaly naši loď, uvědomovali jsme si, jak jsme malincí a jak je příroda mocná. Šlo o plejtváka dlouhoploutvého neboli keporkaka, tady zvaný Humpback. A řeknu Vám, jsou to krasavci! Aktivní byli dva z nich, jeden cca 12 m a druhý 16 m…Byli k nám tak laskaví, že se ukázali hned na začátku naší cesty a zůstali s námi po celou dobu naší plavby. Vyzařovala z nich jakási zvláštní energie a poklidná síla, která nám všem udělala obrovskou radost a moc jim za to děkujeme. Na závěr jsme se ještě zajeli podívat na známou pláž Surfers paradise - krása. Velryby byly opravdu nezapomenutelným zážitkem, vlastně jedním z nejlepších cestovatelských zážitků, které jsem kdy měla a nejradši bych jela hnedka znovu :D. Tak třeba zase někdy bude příležitost. Jsme nadšení a mám za sebou další velký splněný sen, který nám přišel naproti z toho druhého podmořského světa, o kterém víme tak málo. Děkujeme, kouzelný bytosti, že jste k nám byly tak otevřený <3 Okomentovat

Latest Instagrams

© Wild Sirius. Design by Fearne.