První krůčky po Austrálii

středa 5. dubna 2017

Pozitivní dojmy:

Káva nikdy nevystydne – když si koupím kafíčko a řeknu si, že teď ho přece pít nebudu, protože je venku asi tak 40 stupňů, že si ho vypiju až doma, v chládku a mám domov vzdálenej třeba 30 min. od aktuální polohy, není problém. Dojdu tam a kafe je pořád teplý :D

Zvířata. Co se mi na Austrálii moc libí je fauna a flóra, která je tu hodně rozmanitá, i když jsme zatím viděli jen malou část. Je tu obrovský množství ptáků, druhy, který jsem třeba v životě neviděla (např. bush stone-curlew - český překlad jsem nenašla) nebo papoušci, co jsou u nás chovaní jen v zajetí, tu poletují volně. Na příklad lori mnohobarvý, kterého máme zrovna před bytem, ne jednoho, ale celý hejno. Potom kousek odsud lítají kakadu, viděli jsme tyto druhy: kakadu žlutočečelatý a kakadu růžový. Potom třeba kukabara, kaloni, ibis posvátný apod. Jsou tu všude taky agamy.


Lori mnohobarvý

Ibis posvátný

Kakadu žlutočečelatý

Kakadu růžový

Agama vodní

Kukabara 

Bush stone-curlew

Pořád teplo. Tak to asi nemusím moc rozepisovat. Pro milovníky tepla a slunce jako jsem já, je tady ráj. Člověk tady je celoročně opálenej a je to všecko takový pozitivní :). I když se ochladí, ale jen na chvíli a ne moc...

Parky. Brisbane je obrovský město. Já na ty města moc nejsem. Jako joo, prohlídnu si je, zhodnotím je, třeba i kladně, ale příroda je prostě příroda. Ale co se mi moc líbí na Brisbane, je to, že přestože je to opravdu obrovský velkoměsto, tak je tu čisto, žádný odpadky, žádná špína a na každým rohu stromy a příroda. Veliký parky, botanický zahrady, ve kterých se zdržují místní zvířata a krásná místa na picknick nebo BBQ. Parky jsou udržovaný, obrovský a nádherný. Jsou to místa vhodný k relaxování, oslavám, svatbám, čtení knížek, psaní blogu apod.
Free aktivity. Další věc, kterou na Brisbane úplně miluju. Přesto, že je v Austrálii draho, je tu nespočet aktivit, který jsou zdarma a jsou naprosto úžasný. Například umění – galerie, muzea, věděcký festival a jiné aktuální události. Všude přístupné kohoutky s pitnou vodou. BBQ – v parcích jsou volně k použití plynové grily, obří bazén a umělá pláž v centru, některý druh divadelních představení, filmů, prohlídka města s australským průvodcem apod.

Středeční sushi -  každou středu je v 7Eleven akce na sushi (dvě rolky maki, cca 14 ks) za 2 AUD = 40 Kč. Pecka. No nekup to!

Úterní káva. Celý duben je káva v 7Eleven zdarma při nákupu čehokoli. Což je super, protože tahle káva je opravdu luxusní!

Petky na zálohu. Myslím, že je to dobrý řešení jak lidi donutit k třídění odpadu. Nebo alespoň plastů.

Kvalitní potraviny. Jídlo je tu sice dražší, ale zato kvalitnější. Už jen podle chuti. Možná je to i tím, že si většinu potravin pěstují sami a dováží jen minimálně. Výhodou je, že si tu vypěstují i jablko mírného pásma, stejně tak jako banán nebo ananas tropického pásma.

Lehce negativní dojmy (aneb stay positive):

Jsme tu poměrně krátce a už jsme zažili první živelnou „pohromu“. Začalo to v severním Queenslandu jedním z nejsilnějších cyklonů, který tady kdy byl. Naštěstí to věděli dopředu a všechny varovali, došlo i na evakuaci asi 20 tisíc lidí. No ale cca za den a půl se ráno probudím, poté co celou noc silně pršelo a chystám se do školy. V mezičase jdu na facebook a tam zpráva z místních novin, že všechny školy v Brisbane jsou dnes zavřený, protože cyklon se přesouvá na jihovýchod Queenslandu a hrozí záplavy. No a to jsme my žejo. Ale pořád jsem tomu nějak nevěřila, protože sice silně pršelo, ale nefoukalo a žádná záplava při pohledu z okna nebyla. Těsně před odchodem do školy, mě spolubydlící oznámili, že jejich škola je zavřená, tak jsem najela na facebook naší školy a zjistila, že je to opravdu tak. A bude zavřená i následující den. Ve zprávách to teda na některých místech vypadalo fakt celkem blbě, tak uvidíme, jak to bude dál, deště neustávají. Celou noc pak ještě pršelo, a foukal silný vítr. Druhý den jsme se probudili do krásného slunného dne, bez deště, s mírným větrem a bez záplavy. Je po všem, naštěstí. Ale jiný oblasti to docela schytaly.  Komáři jsou taky jedovatí. Tohoto dojmu jsme nabyli, když jsme byli několikrát doslova doštípaní. To znamená, asi 30 štípanců během 15 minut. Ale nejsou to ledajaký štípance, jsou obrovský, je v nich asi nějakej super jed, protože lechtají tak 1000 krát víc než od českých komárů a celej tento proces se opakuje asi 3 dny. Takže se tři dny škrábeš jak blázen a nejde to zastavit, seš celej červenej a pak tam máš krvavý strupy. Následně se to tak týden až 14 dní hojí. Mezitím tě samozřejmě poštípou další, takže jsme prostě pořád krásní :D.

Pavouci všude. Pavouci, jakožto moje „oblíbený“ zvířata jsou tu úplně všude i ve městě. Jsou velcí, mají dlouhý nohy, ale nejsou chlupatí. Tvoří obří sítě a jsou většinou na stromech nebo prostě někde nad hlavou. Ale až budeme někde víc v přírodě, tak to bude asi horší :D.


Všechno je drahý. Co k tomu dodat. Od A až do Z je to tu drahý :D. Jediný na čem se dá ušetřit je jídlo, který se dá sehnat i celkem levně, když nejste moc rozmazlení. Ale žít jako průměrnej Australan, to by byly částky :D. No a taky šetříme na dopravě, protože jsme si našli bydlení blízko školy, takže chodím pěšky. Zkoušeli jsme ušetřit na předchozím bydlení, to se ale moc nevyplatilo a z dlouhodobýho hlediska by to bylo asi k nevydržení. Za náš pokoj pro 2 v bytě pro asi 10 lidí jsme platili 25 AUD pro dva za noc, což je cca 500 Kč. To je fajn, ale to, co bylo uvnitř fajn nebylo. Jak nejsem citlivka na luxusní ubytování, tak tomuhle se nevyrovnal ani kde jakej pajzl v Asii. Špína všude. V ledničce, na jídelním stole, na zemi, na zdech, na křeslech, v posteli -  všude! Do toho žádná klima jenom malej špinavej, plesnivej větrák. Postel a povlečení bylo tak hnusný, že jsme si to museli celý obalit dekou, která byla ale šíleně teplá. Výsledek byl teda takovej, že jsme v totálním vedru, po celým dni, kdy nám ostrý horký slunce pařilo do oken, museli spát na hřející dece, bez klimy :D. Jeden z lidí co tam bydleli, byl tak trochu mimo. Celej den seděl u play stationu a hrál. Ale fakt pořád. Umaštěný vlasy a bordel kolem. Když jsme ho pozdravili, neodpověděl. Když jsme nepozdravili, dělal, že nás nevidí :D. Takže jsme se v našem skromným příbytku zdržovali jen minimálně. Ale ostatní byli v pohodě. Dostali jsme výborný čerstvý mango. A nejlepší zážitek odtamtud je vačice, o které jsme nevěděli, že je to vačice. Tohle zvířátko bylo extrémně roztomilý. Vzhledem k tomu, že jsme ho neznali, nevěděli jsme ani co od něj čekat, co jí atd. Seděli jsme večer u stolu a dávali si kuře k večeři. A najednou přiběhla vačice, pomalu přilezla až na náš stůl, úplně až k nám. Hrozně jsem si ji chtěla pohladit, ale nevěděla jsem, jak by zareagovala, měla tak jemnou, huňatou a měkkou srst, že to hodně lákalo. Nakonec se natáhla k housce, pomaličku otevřela tu malou pusinku, tak si říkáme: „tak ať si kousne noo“. A ona to najednou čubla celý a rychle utekla. Následoval intenzivní smích, protože ta bulka byla velká jak půlka jejího těla :D.Veřejná doprava. To je sranda. Vyzkoušeli jsme ji jednou a naposled. Byla to cesta z letiště, vlakem asi 15 minut. Objednáme si u paní lístky a ona na nás vychrlí částku 36 AUD, takže asi 700 Kč za cestu 15 min. úplně obyčejným vlakem, fakt pecka. Myslela jsem, že mě hrábne.

Malý a drahý pivo. No comment.

Bonus:

Chodící chlápek. Před bytem máme zvláštního pána, kterej celý dny stráví tím, že chodí tam a zpátky. Každej den, v každým počasí. Asi o něčem hodně usilovně přemýšlí.

Překvapení v řece. Skrz Brisbane protéká řeka, jezdí po ní kajakáři, lodě veřejné dopravy, dělají se na ní závody plachetniček a kde co. Ptáme se místních: „Dá se v té vodě plavat? Proč tam nikde neplave?“. Odpověď jsme opravdu nečekali, tady jsou totiž žraloci i v řece :D Jo, je to tak, i ve sladkovodní řece plave žralok býčí/bělavý neboli bull-shark :D.

A jedinej klokan, kterýho jsme zatím viděli :D ZATÍM!!!!!!!
Okomentovat

Latest Instagrams

© Wild Sirius. Design by Fearne.