Cibetková káva

pátek 10. března 2017

Tentokrát jsme se vydali na průzkum cibetek a produktu, který díky nim můžeme získat. A aby toho nebylo málo, tak jsme měli možnost porovnat výrobu kávy hned na dvou různých místech. Na prvním místě se mi nelíbilo, v jakých podmínkách byly dvě ukázkové cibetky. Malý klícky, zranění atd. Samotná ochutnávka cibetkové kávy byla spojena s degustací čajů a různých káv s příchutí. Cibetková káva byla dobrá, kyselá a jemná. Ale s tou druhou (zmíním později) se to nedá srovnat. Čaje byly vynikající. Opravdu hodně rozmanitých a pro nás exotických chutí. Například ženšen, rose flower, šafrán, lemongrass, mangosteen (vynikající asijský ovoce) apod. Mangosteen jsme taky vyhodnotili jako nejlepší a odnesli si vzorek s sebou. Přivoněli si ke koření, jako je třeba skořice, kurkuma, pepř, chilli, muškátový oříšek apod., a to vše bylo pěkně ručně zpracovaný a domácí. 
Při odchodu se s námi ještě samozřejmě rozloučil menší pavouček :D.  


V druhé „cibetkárně“ to bylo ale mnohem lepší. U vchodu jsme opět spatřili dvě cibetky, ale v dobrém stavu a v mnohem lepších podmínkách. Celkově bylo okolní prostředí živější, upravenější a krásnější. Od toho se samozřejmě odvíjí i kvalita kávy, která byla jednoznačně lepší, jemnější, chutnější, ne tak moc kyselá, jako v předchozí výrobně kávy, no prostě lahoda. A na takovéto mašině nám ji připravili:


Proces vzniku cibetkové kávy: Cibetky jsou kunovité šelmy, které jsou oproti mým původním představám dost velký a hodně roztomilý (obzvlášť jako miminka), ale to jsem už čekala. Kromě toho mají rády sladké věci jako třeba ovoce. Vyzrálé kávové třešně jsou sladké a jsou tak terčem cibetek, které je sezobou (údajně vyberou jen ty nezralejší a nejkvalitnější kousky) a v trávícím traktu pak projdou procesem fermentace, která zrna zbaví hořkosti. Po vyloupání a nadrcení zrn, vybraných z jejich trusu, získá káva jemnou chuť a příjemné aroma. Jak říká jeden moudrý balijec: „Nejdražší hovna na světě“ :D. Pro zajímavost V ČR lze šálek cibetkové kávy sehnat za cca 200 Kč, na Bali vyjde na asi 100 Kč.  A co je na ní tak drahého? Cibetková káva je považována za velmi kvalitní druh kávy, který je vyráběn pouze v malém množství, neboť cibetky v zajetí kávu nepojídají (dobrá vychytávka, chytří tvorečci). Celkový proces přípravy zrn je poměrně náročný. Nejdřív je třeba bobky najít, prohrabat se v nich, najít zrna, pak je oloupat, opražit, nadrtit a správně připravit. Myslím, že to ještě píšu dost zjednodušeně. Ve skutečnosti je to mnohem náročnější proces. Tento druh kávy pochází z Indonésie (Jakarta). Na Bali je tedy doma a my měli možnost ochutnat ji hned z první ruky. Vystupuje zde pod názvem „Kopi Luwak“, z indonéského kopi = káva, Luwak = cibetka, nicméně pod tímto označením ji můžete sehnat i v ČR. Další skvělá věc na tomto poznávacím výletě byly „Bali pancakes“, palačinky z rýžové mouky společně se zelenou želé hmotou obarvenou nějakým druhem trávy s kokosem a banánem. Nejlepší palačinky jaký jsem kdy jedla. Rozhodně! 


I tady jsme ochutnali spoustu druhů káv a čajů, zase zvítězil mangosteen a cibetková káva byla tisíckrát lepší než minule. Kromě toho byli užásně ekologičtí. Koukněte na tu snahu podpořit lidi v ochraně stromů! Borci :). No a co by to bylo za výlet, kdyby se s náma nerozloučil nějakej pavouk že. Tentokrát to byl tento mrňous, kterej byl teda ale opravdu neuvěřitelnej, barevnej s obřím ostnem na zadku. Cibetkám zdar!Okomentovat

Latest Instagrams

© Wild Sirius. Design by Fearne.