Chuť Bali

sobota 18. března 2017

Balijská kuchyně mě překvapila. Myslela jsem si, že se té thajské nic nevyrovná, ale je stejně úžasná, barevná a chutná jako ta thajská, i když trochu jiným způsobem. Opět jsem se nezklamala ani v jednom jídle, které jsem ochutnala, a to jsem jich měla fakt požehnaně :D. Přílohou je ve většině případů rýže a téměř žádnému pokrmu nechybí banánový list. Slouží jako ozdoba, ale také jako různé pomůcky, mističky na omáčky apod. Je to totiž mnohem ekologičtější varianta a řeší tak problém s odpadky. Náš skvělý pan domácí si dokonce poradil i s brčkem a vytvořil „eko brčko“, geniální! Vše funguje jak má a ještě to skvěle vypadá. 


Velkou specialitou na Bali je pečené sele. U nás se peče pomalu a dlouho. Tady ho stihli asi za 2 – 3 h, ale nebylo tak měkký jako u nás. Prostě Bali sele. Jinak bylo ale vše vynikající jako vždy. Hlavně všechny ty přílohy k tomu: fazolky, zeleninový saláty, chilli salátek, arašídová omáčka, ovoce, salátek z kokosu a fazolek… samozřejmě jsme to nemohli sníst, i když nás na to bylo hodně a pochutnali jsme si ještě druhý den. Další specialita je výjimečná, a to proto, že byla čerstvě ulovená těmi nejlepšími rybáři. Místní ryba zvaná „MAHI MAHI“ je neskutečně barevná ryba, obrovských rozměrů s úžasnou hlavou. Při lovu měli naši rybáři velký štěstí, protože viděli velryby a ty jsou na Bali vidět prý tak jednou do roka, říkali místní :). Tak měli radost a nedivím se jim. No a delfíni jakbysmet. Ty jsme ale viděli všichni, krása. 
Moc mi chutnala jejich úprava tempehu a taky krevetový chipsy. No a pak jsou tu nápoje. Každý ráno černý čaj nebo „Bali káva“, jak ji rádi nazývají. Dále vynikající freshe z tropického ovoce: limetkový, papájový, banánový, melounový, dragon fruit, mix fruit, herbal všecko…a tak lahodný! No a jaký alkohol pijí na Bali? No přece Arak, což je palmová nebo rýžová pálenka. Dál taky Brem, a to je pro změnu rýžový víno. Arak je to oproti slivovici hodně slabý :D. Má asi 20 % alkoholu, ale není to špatný. Přidáním ovocné šťávy z toho vnikne parádní drink. Před každým jídlem jsme dostali pražené a solené arašídy, které se na Bali všude pěstují. Mají jich tolik, že když jsme tu misku před jídlem slupli asi za 5 minut, donesli nám hned novou :D. Někdy byl docela problém dojíst hlavní chod s takovou drogou takovým předkrmem.

Okomentovat

Latest Instagrams

© Wild Sirius. Design by Fearne.