Balijci

pátek 24. února 2017

-        Každá rodina má svůj vlastní chrám. Když vznikne sňatkem nová rodina, musí postavit další chrám.

-        Polygamie – chlapy mohou mít více manželek.

-        Tanec – Na Bali mají místní lidé typické posvátné tance spojené s náboženstvím a předky. Tančit jsem viděla pouze ženy a mladé dívky. Děti se je učí již od útlého věku od svých rodičů či ve škole. Každý tanec má příběh, ke kterému se nosí daný kostým. Šaty a výrazné čelenky jsou nádherně zdobené a propracované, doprovázené výrazným líčením.Děti nosí ve škole uniformy a tohle je jejich školní autobus. Nejlepší je, když ještě prší a všechny děcka na korbě křičí s plných plic. To je pak nejde přehlídnout nebo spíš přeslechnout :D.


-        Ceremonie – na Bali se slaví opravdu ve velkým. Slaví se pořád a všechno. Ceremonie, jako je třeba svatba, trvá min. 3 dny. Na každou událost mají speciální slavnostní oděv.

-       Obětiny – každý den všechny ženy připravují obětiny, které upletou z přírodních materiálů, dovnitř vloží květiny, rýži a zapálí vonnou tyčinku. Je to krásný, dělají to s takovou láskou a pokorou. Musí to dát i hodně práce, než to upletou/seskládají do různých tvarů. Po chvíli k tomu ale přijde kohout, slepice nebo pták a ve snaze vyjíst rýži, to celý rozklove a rozhází do všech stran :D. Ženy to pak odklidí a dají tam nové obětiny. A takhle to jde pořád dokola.  

Ženy makají a chlapi odpočívají – Ženy na Bali jsou docela drsňačky. Tahají těžký věci. Např. jsme viděli chlapa, kterej vylezl z vody, sundal potápěčskou bombu, zavolal ženskou, hodil jí jednu 20 kg bombu na hlavu, druhou na rameno a šla. Nebo tahají na hlavě obrovský nůše se štěrkem, pořád dokola, tam a zpět (asi na stavbu) a v dešti. Po určité době jsem si všimla, že ženy celý den vůbec nevidíte. Jsou celý dny zavřený doma a pracují nebo jsou přímo někde v práci, kde např. prodávají zboží, obsluhují v restauraci nebo vaří. Tam, kde jsme bydleli, se ženy nezastavily. Pořád pracovaly. Ráno chystaly snídaně nebo obsluhovaly hosty, pak vyráběly obětiny, čistily bazén, zametaly, vařily, uklízely pokoje, no prostě pořád něco. Ani jednou jsem je neviděla, že by si třeba chvilku odpočinuly. Některý se u toho ještě ke všemu starají o děti, který teda na Bali byly extrémně hodný. Ostatně jako skoro všichni Balijci. Naproti tomu chlapi mají relaxačních chvilek mnohem víc. Taky makají, ale ženský teda mnohem víc a ještě jsou celý dny usměvavý a sympatický.


-     
  
Karma, reinkarnace – Balijci jsou převážně Hinduisté. Věří v karmu a možná proto, jsou tam všichni tak milí a hodní. Věří, že když se budou k druhým chovat jak nejlépe dovedou budou mít dobrou karmu i v příštím životě. Tzn. Reinkarnují se např. znovu do dobrého člověka. Když se budou chovat špatně, lhát, budou zlí nebo dělat věci, které nejsou správné, převtělí se např. do brouka. Pokud se ale bude brouk chovat správně, může se zase převtělit do vyšší úrovně žití, tzn. ryba, pes atd. až se postupně zase převtělí třeba v člověka. Ale už je to složitější. Jednodušší je být dobrým člověkem a znovu se tak rovnou stát zase dobrým člověkem.-         Typický otázky - Kamkoliv jsme šli, setkali jsme se s otázkou zvědavých Balijců: „Hello, how are you? “ nebo „Hello, where are you going?“. Prostě je pořád zajímalo, jak se máme a kam jdeme. Dále se nás neustále ptali jestli je vše ok :D. Během hodiny třeba tak 10x :D sranda…

-         Jí rukama – Na Bali a celkově v Indonesii se papá rukama. Prsty naberou rýži, která lepí a tím jim drží na prstech. Udělají z ní takovou malou hromádku a namočí ji do omáčky a k tomu naberou nějaký maso. Zajímavý :). Balijci nejí hovězí, kráva je posvátná.
-       Modlitby - Každé ráno si na čelo a na krk lepí pár zrnek rýže namočených v posvátné vodě, jako součást každodenní modlitby. Přináší to štěstí a ochraňuje.

-        Milionáři – Balijci jsou co se týče peněz chudí a zároveň bohatí :D. Průměrný měsíční plat je asi 3.000 Kč, což je v jejich měně ccc 1.600.000 indonéských rupií. Takže jsou to vlastně milionáři. Poprvé jsem si vyzkoušela, jaké je to být milionářem :D. Pohodička, ale mizí to rychle…klasika. Čím „víc“ peněz máš, tím rychleji mizí.-          Balijci jsou skvělý. Jsou to moc klidní lidičkové, z ničeho se nestresujou a hodně dbají na vnitřní klid a duševní zdraví. Což na Vás okamžitě dýchne a cítíte se tam prostě skvěle. Úplně zapomenete na všechny starosti, čas se zpomalí, plyne a vy to všechno vnímáte. Je to úžasný, člověk relaxuje a nasává okolní atmosféru, soustředí se na svoje nitro a je naprosto klidnej. Navíc nikam nespěchají a jak sami tvrdí: „Na Bali je čas gumový“. Dále říkají: „Když je dobrá karma, vnitřní pohoda, je taky dobrá romantika“, a to je výraz úplně pro všechno spojený se vztahy mezi páry.-         I v těch nejchudších chýších mají satelit. Všichni musí mít televizi. Ale takhle je to v mnoha chudých zemích, takže mě to zas tak nepřekvapilo.

-        Tohle jsou typický balijský náramky, který představují 3 bohy.
o   Brahma – symbolizuje narození, živel: oheň, barva: červená
o   Šiva – symbolizuje smrt, živel: země (hlína), barva: černá
o   Višnu - symbolizuje ochranu, živel: voda, barva: bílá
Nosí štěstí a chrání :)
Okomentovat

Latest Instagrams

© Wild Sirius. Design by Fearne.